
“Erich-Kästner-Grundschule”, Leipzig: Primary school built to Passivhaus standard | Movable large slats made of colored rib mesh | Slat tracking based on the sun’s position creates an ideal room climate
Mogućnost planiranja i ocijenjivanja učinkovitih projekata na pouzdan način je ono što čini PHPP idealnim planerskim alatom za implementaciju nZEB-a (nearly Zero Energy Buildings - zgrade gotovo nulte energije) ili drugih građevina optimiziranih za nisko-energetsku potrošnju. Ovaj način izračuna za Passivhaus zgrade, za minimalne nisko-energetske zahtjeve koji već zadovoljavaju definiciju nZEB-a, je dokazano uspješan unazad mnogo godina. No, također je jako koristan za izračune kod jako nisko-energetskih zgrada kojima se stremi u Europi i diljem svijeta. PHPP ne nudi samo mogućnost preciznog izračuna energetskih zahtjeva već se u proces planiranja mogu uključiti obnovljivi izvori energije te se može procijeniti ukupna učinkovitost zgrade u budućnosti.
PHPP 9 se sastoji od tri nove i važne značajke koje ga čine idealnim instrumentom za postizanje nZEB standarda.
-
IZRAČUN VARIJANTI i/ili POJEDINAČNIH KORAKA PRI ENERGETSKOJ OBNOVI ZGRADA
Koncepti energetske učinkovitosti postaju sve raznolikiji što rezultira u povećanoj potrebi za ocjenjivanjem i usporedbom različitih dizajna ili implementacijskih varijanti projekta, ne samo u odnosu na ishode učinkovitosti već također i u odnosu na ekonomsku isplativost (cost-effectivness). PHPP 9 daje rješenje za navedene potrebe! PHPP 9 omogućuje unos više varijanti dizajna s potpuno drugačijim parametrima učinkovitosti unutar jednog PHPP dokumenta. Rezultati se za različite varijante izračunavaju paralelno pa ih je stoga lako usporediti. Usporedba učinkovitosti i isplativosti različitih varijanti se može prikazati i u izdvojenom listu. Različiti koraci obnove zgrade mogu također biti kao ulazni podaci u samo jednom PHPP dokumentu. Na taj način je moguće prikazati poboljšanje učinkovitosti za svaki korak energetske obnove zasebno te započeti i ocijeniti dugoročne projekte modernizacije na lakši način.
-
POMOĆ PRI UNOSU PODATAKA
Planiranje Passivhaus zgrada ili visoko učinkovite EnerPHit obnove zgrada pomoću novog PHPP 9 zahtijeva iskustvo i prethodno znanje. Za one koji su manje upoznati s alatima balansiranja energije ili nisu uopće upoznati s metodama izračuna u različitim računskim radnim listovima, program sadrži poruke upozorenja u slučaju krivih koraka, te su korisnici na razumljiv način informirani o unosu netočnihi nepotpunih ili nevjerodostojnih ulaznih podataka (provjera konzistencije podataka).
-
PROCJENA ZGRADE TEMELJENA NA KONCEPTU OBNOVLJIVE PRIMARNE ENERGIJE
Energetski sektor se ubrzano mijenja diljem svijeta s ciljem primjene orzživih izvora energije. Planski alat poput PHPP-a mora stoga omogućiti ocjenu zgrade na temelju tih izvora, jer će se većina potražnje energije u zgradama preklapati s vremenom kada će obnovljivi izvori energije dominirati. Stoga ima smisla izraditi procjenu potražnje energije zgrada za scenarije u budućnosti. Ovo razmatranje je uzeto u obzir u PHPP 9 koristeći koncept „primarne energije iz obnovljivih izvora“ (engl. Primary Energy Renewable (PER)). Kao alternativa prethodno korištenoj metodi evaluacije koja je bazirana na neobnovljivim primarnim energetskim faktorima (PE) (non-renewable primary energy factors (PE)), sada zgrade mogu biti ocijenjene prema novom konceptu obnovljive primarne energije. PHPP 9 također omogućuje ocjenjivanje Passivhaus u skladu s Passivhaus klasama što dopušta ocjenjivanje učinkovitosti zgrade uzimajući u obzir uzajamno djelovanje energetske učinkovitosti i stvaranja obnovljive energije. PHPP, dakle, omogućava dizajniranje zgrada sutrašnjice već danas.
PHPP 9 je predstavljen na međunarodnoj konferenciji “19. International Passive House Conference” (Leipzig; travanj 2015.). Njemačka verzija je već dostupna, engleska se očekuje u rujnu 2015. Uvodni tekst za PHPP 9 je izvod iz uvodnog dijela radionice PHPP9&designPH koju je održao Passivhaus Institut na spomenutoj konferenciji.
Hrvatska inačica programa, verzija PHPP 8, predstavljena je na 7. Danima pasivne kuće, u organizaciji Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu ( Zagreb, studeni 2014.).